چاپ ديجيتال | قيمت چاپ ديجيتال چاپ ديجيتال | قيمت چاپ ديجيتال .

چاپ ديجيتال | قيمت چاپ ديجيتال

چاپ ديجيتال مقواي گلاسه چگونه است

چاپ ديجيتال

چاپ گلاسه | چاپ گلاسه رنگي | چاپ ديجيتال گلاسه

كاغذ چاپ داراي پوشش دورو با كيفيت بالا و كمي سنگين و با سطحي صاف و هموار را كاغذ گلاسه مي نامند. به عبارت ساده تر نوعي كاغذ است كه روكشي براق روي آن كشيده شده تا سطحي صاف و هموار پيدا كند و مقاوت بيشتري داشته باشد. اين كاغذ به علت جذب يكنواخت جوهر، در چاپ استفادهٔ زيادي دارد. از موارد استفادهٔ آن مي‌تواند به كتاب‌هاي عكس‌دار، مجله‌ها، روزنامه، كارت ويزيت و غيره اشاره كرد. دركاغذ گلاسه نيز از نشاسته و پلاستيك استفاده مي‌شود زيرا نشاسته براي هموار شدن آن و جذب جوهر و پلاستيك براي ضد آب بودن آن به خمير كاغذ اضافه مي‌كنند.

چاپ ديجيتال مقواي گلاسه مات و براق

كاغذ گلاسه مرغوبترين نوع كاغذ است كه هر چه سنگين تر باشد يعني گرماژ آنها بيشتر باشد كيفيت چاپ روي آنها بهتر است. معمولا كارهاي رنگي و يا اعلا را روي كاغذ گلاسه چاپ مي‌كنند. انواع مجله و جلد آن ، كارت ويزيت از مصارف اصلي كاغذ و مقواي گلاسه هستند. اين نوع كاغذ به طور ويژه در چاپخانه ها و انتشاراتي ها كاربرد دارد. تكثير تصاوير تك رنگ و چند رنگ با كيفيت خوب نياز به كاغذي دارد كه سطح آن يكدست و صاف باشد و بصورت يكنواخت جوهر جذب سطح آن شود . كاغذ گلاسه در اين مورد مناسبترين مي باشد. واژ‌هٔ چاپ و در واقع صورت قديمي‌تر آن «چهاپ» را برگرفته از واژ‌هٔ مغولي چاو دانسته‌اند كه به معناي «فشردن سطحي بر سطح ديگر» است. چاپ در لغت به‌معناي نقش، اثر، مُهر و نشان آمده است و در متون مختلف كلمات طبع، باسمه، و تافت به‌عنوان مترادف آن به‌كار رفته است. چاپ در اصطلاح، به عمل، فن، و صنعت تكثير صورت و نقش‌هاي دوبعدي مانند حروف، ارقام، خط‌ها، تصويرها، و… به‌وسيلهٔ انداختن اثر اين نقش‌ها بر كاغذ، پارچه، يا مواد ديگر، به‌ويژه چاپ مواد خواندني، با تصوير يا بدون تصوير بر روي كاغذ گفته مي‌شود. در تعريفي ديگر، چاپ مجموع عملياتي است كه متن خام را به اثر درخور انتشار مانند كتاب، مجله، روزنامه، و جز آن تبديل كند. چاپ بر روي كاغذ شناخته شده‌ترين كار چاپي است. امروزه چاپ يك فرآيند انبوه صنعتي است كه در امور مختلف از جمله فعاليت هاي اداري و حكومتي كاربرد دارد. چاپ و عمليات تكميلي از همان زمان كه توليد صنعتي كاغذ ابداع شد تاكنون مطرح بوده است. چندين نسل از متخصصان از همان ابتدا مجبور بودند با تاثيرات زيانبار عوامل محيطي دست و پنجه نرم كنند. چندين نشريه تخصصي نيز در زمينه اندازه‌گيري رطوبت و دما منتشر مي‌شدند، به همين خاطر در اين زمينه تجربه كافي وجود دارد.

كاغذهاي گلاسه در عين مرغوبيت و گراني به شدت تحت تاثير عوامل محيطي بوده و دما ورطوبت در چاپ برروي آنها بسيارتاثيرگذار است. امروزه دستگاه‌هاي رطوبت‌دهي در اغلب محيط‌هاي توليد كاغذ استفاده مي‌شوند. بسياري از اين دستگاه‌ها تمام اتوماتيك يا نيمه اتوماتيك هستند و به هيچ يا ميزان كمي نگهداري و تعمير نياز دارند. اين دستگاهها به ويژه در زمستان، كه رطوبت نسبي هوا تا سطوح بسيار پايين كاهش مي‌يابد، شرايط بهينه‌اي در فضاهاي انبار و كارگاه‌ها ايجاد مي‌كنند. كاغذ ها بايد مدتي در فضاي چاپخانه نگهداري شوند تا با شرايط محيطي تطبيق پيدا كنند.

 

مرسوم ترين شيوه چاپ ديجيتال چاپ جوهر افشان مي باشد ، براي اينكه از اين روش براي چاپ بر روي كاغذ و مقواي گلاسه استفاده كنيم مي بايست نكات بسياري را مد نظر قرار بدهيم. اگر براي مناسب نمودن سطح كاغذ براي چاپ جوهر افشان از پلي وينيل خالص استفاده كنيم، سطح كاغذ گلاسه خواهد شد. ميزان گلاسه شدن كاغذ در اين حالت ۲ تا ۸ برابر نمونه هاي رايج در بازار هست كه اين وضعيت موجب طولاني شدن زمان خشك شدن جوهر و ايجاد ترك در چاپ با جوهر پيگمنت مي شود. چاپ به دست آمده بر روي چنين پوششي ، منتج به ايجاد تصويري با كيفيت بالا و همچنين تصويري دلخواه با ماهيتي گلاسه و يا مات خواهد شد.


برچسب: a4، ، انواع چاپ ديجيتال، چاپ بروشور، چاپ ديجيتال، چاپ كاتالوگ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ساعت: ۰۹:۳۲:۵۲ توسط:maryam موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :